Committees

Committees

Finance Committee

Office Bearers

1. Dr. Ajit Singh, President
2. Dr. Bimal Charles, General Secretary
3. Mrs. Thampy Mathews, Treasurer
4. Ms. Deepti Singh, Finance Manager

Member Elected by Assembly

5. Ms. Roshini Poonnen, Bangalore Baptist Hospital

Experts appointed by the General Body

6. Dr. Jeyakumar Daniel
7. Mr. Albo Jaison

Community Health Committee

Office Bearers

1. Dr. Ajit Singh, President
2. Ms. Onenlemla Imsong, Vice President
3. Dr. Bimal Charles, General Secretary
4. Dr. Sunita Abraham, Head, CHD

Representatives of Member Institutions

5. Dr Shantidani Minz
6. Dr. Joyce Vaghela
7. Dr. Satyajit Jiwanmall

Community Health Experts

8. Ms. Vatsala Sadan
9. Ms. Evelyn Kannan
10. Dr. Sara Bhattacharji
11. Dr. Gift Norman

Representative of Nurses League

12. Ms. Shandrilla Immanuel

Central Education Board

Office Bearers

1. Dr. Shaloo Ipe, Chairperson
2. Dr. Ajit Singh, President
3. Dr. Bimal Charles, General Secretary
4. Mr. Lyric Abraham, Secretary AHP

Members appointed by Sections

5. Dr. Ragini Macaden, Doctors
6. Ms. Santosha Marak, AHP
7. Dr. Samuel N. J. David, Administrators
8. Rev. Dr. T. Arul Dhas , Chaplains

Experts from the field of Education appointed by Assembly

9. Dr. John Manohar
10. Mr. Samson Gandhi
11. Dr. Molly Joseph

Secretary/Convenor of Training Committees

12. Dr. Shaloo Ipe, ATTC
13. Dr. Mary Jesudason, LTC
14. Mr. I. R. Asher, MRTC
15. Dr. Paul Ravindran, MRTTC
16. Dr. Rabi Raja Singh, Co-convenor, MRTTC
17. Sr. Joan Chunkapura, CATTC
18. Dr. C A Nelson Jesudasan, OTTC
19. Dr. Tanuja Britto, Co – Convenor, OTTC
20. Dr. John Punnose, Convenor, DEPTC
21. Dr. Sachin Surashbabu, EPTTC
22. Dr. J. A. Premkumar, DTTC
23. Dr. Benoy Sebastian, GIETTC
24. Dr. Rajiv Paul Mukha, UTTC
25. Mr. D Samuel Abraham, HHSMTC
26. Mr. Samuel NJ David,Co – Convernor, HHSMTC
27. Mr. JaisonThangaraj, BMEMCC
28. Dr. Ezeckiel Shanta Kumar, HMTC

Secretaries of Boards of Nursing Education

29. Ms. Helena Joseph, BNESIB
30. Ms. Shimy Mathew, MIBE

Head, CHD

31. Dr. Sunita Abraham

Communications Advisory Committee

Office Bearers

1. Dr. Ajit Singh, President
2. Ms. Mercy John, Editor
3. Dr. Bimal Charles, General Secretary
4. Mr. Jacob Varghese, In-charge Communication Dept

Secretaries of Sections

5. Dr. Abhijeet Sangma , Secretary, Doctors Section
6. Mrs. Jancy Johnson, Secretary, Nurses League
7. Mr. Lyric Abraham, Secretary, Allied Health Professionals Section
8. Mrs. Elsy John, Secretary, Administrators Section
9. Ms. Imtimenla Aier, Secretary, Chaplains Section

Head, CHD

10. Dr. Sunita Abraham

Members Chosen at Assembly

11. Ms. Jasmine Yuhanna
12. Ms. Anuvinda Varkey

Co-opted members

13. Dr. Nitin Joseph
14. Ms. Jaya Philips
15. Ms. Ella Sonawane
16. Dr. Nittin R Parkhe

Executive Committees

Administrators 

  1. Dr. Samuel N J David, Chairperson
  2. Mr. Peniel Malakar, Vice Chairperson
  3. Dr. Ajit Singh, President CMAI
  4. Dr. Bimal Charles, General Secretary CMAI
  5. Ms. Elsy John, Secretary, Administrators Section
  6. Mr. Issac Oommen, Regional Sectional Secretary,North East
  7. Maj. Gurnam Masih, Regional Sectional Secretary,North West
  8. Mr. Anto Ramesh Delvi D, Regional Sectional Secretary, Karnataka
  9. Mr. Vikas Sonwani, Regional Sectional Secretary, MP & Chhattisgarh
  10. Mr. Nitin Piarejee, Regional Sectional Secretary, Maharashtra & Goa
  11. Mr. Dinesh Murmu, Regional Sectional Secretary,Bihar & Jharkhand
  12. Mr. Barnabas Massey, Regional Sectional Secretary,UP & Uttarakhand
  13. Mr. Sanjay Prasad, Co-opted
  14. Mr. Aby Ittyavira, Co-opted
  15. Mr. A. Samuel, Co-opted

Allied Health Professionals 

  1. Mr. R. Soundararajan, Chairperson
  2. Dr. Vilas Shende, Vice Chairperson
  3. Dr. Ajit Singh, President, CMAI
  4. Dr. Bimal Charles, General Secretary, CMAI
  5. Mr. Lyric Abraham, Secretary- AHP Section
  6. Mr. M. Packiaraj, Regional Sectional Secretary, South
  7. Mr. Vinu Thomas, Regional Sectional Secretary, North
  8. Mr. Nilesh Mecwan, Regional Sectional Secretary,Gujarat & Rajasthan
  9. Mr. Saroj Kumar Sahu, Regional Sectional Secretary, Odisha
  10. Ms. Edauraile, Regional Sectional Secretary, North East
  11. Mr. Sadgun Parmar, Co-opted
  12. Mr. T. G. Abraham,Co-opted
  13. Ms. B. Christina Johnson,Co-opted
  14. Mr. Kersome,Co-opted

Chaplains 

  1. Fr. Dr. George Varughese, Chairperson
  2. R​ev. T. Devadoss, Vice Chairperson
  3. Rev. T. Augustine
  4. Rev. Dr. Ezeckiel Shanthakumar
  5. Rev. Percy K. V. Hirams
  6. Ms. Somini Shaji
  7. Rev. J. D. David Rajan
  8. Rev. Jared Issac
  9. Rev. Ashish Kumar Dukhi
  10. Rev. Paul Ravi Kumar
  11. Rev. Dr. T. Arul Dhas – CEB

Doctors

  1. Dr. B. Wesley, Chairperson
  2. Dr. Nitin Joseph, Vice Chairperson
  3. Dr. Ajit Singh, President, CMAI Ex-Officio
  4. Dr. Bimal Charles, General Secretary CMAI Ex-Officio
  5. Dr. Abhijeet Sangma, Secretary, Doctors Section
  6. Dr. Ashish Chauhan, Regional Sectional Secretary, AP
  7. Dr. Manjula Tudu, Regional Sectional Secretary, Bihar & Jharkhand
  8. Dr. John Abraham, Regional Sectional Secretary, Kerala
  9. Dr. Nirmal K Tudu, North East Region
  10. Dr. Neha Sonali Massey, Regional Sectional Secretary, UP & Uttarakhand
  11. To be elected -Regional Sectional Secretary, West Bengal
  12. Dr. Philemon B Pawar, Member representing 4 areas of CMAI – 1(West)
  13. Dr. J. Jayant, Member representing 4 areas of CMAI-2 (South)
  14. Dr. Rajeev Joy Nathan, Member representing 4 areas of CMAI – 3 (North)
  15. Dr. M. K. Nanda, Member representing 4 areas of CMAI – 4 (East)
  16. Dr. Sheila Peter
  17. Dr. Deepak Kamle, Invitee – Coordinator CAMS
  18. Dr. Ragini Macaden, Doctors Section Representative to CEB

Nurses League

  1. Ms. Manjula Deenam, Chairperson
  2. Ms. Sangeeta Sane, Vice Chairperson
  3. Dr. Ajit Singh, President, CMAI
  4. Dr. Bimal Charles, General Secretary,CMAI
  5. Ms. Helena R Joseph, Secretary BNESIB
  6. Ms. Shimy Mathew, Secretary MIBE
  7. Ms. G. Pauline, Regional Sectional Secretary,AP
  8. Ms. Thankam, Regional Sectional Secretary,Karnataka
  9. Ms. Shiny Thomas, Regional Sectional Secretary,Kerala
  10. Ms. Premalata Prakash, Regional Sectional Secretary,North West
  11. Ms. Jyotsana Mayeedani, Regional Sectional,Secretary,Odisha
  12. Ms. Amelia Christmas, Co-opted, Bihar & Jharkhand
  13. Ms. Ophelia Mary Kharmujai, Co-opted,North East
  14. Ms. Mariamma Joseph, Co-opted, West Bengal
  15. TNAI, Co-opted
  16. Ms. Jancy Johnson, Secretary,Nurses League

Regional Committee

Andhra Pradesh & Telengana

  1. Dr. Poorna Chandra Rao, Regional Secretary
  2. Dr. Ashish Chauhan, Doctors
  3. Ms. G. Pauline, Nurses
  4. Ms. B. Christina Johnson, Allied Health Professionals
  5. Mr. Prakash Chikkala, Administrators
  6. Rev. Percy K. V. Hirams, Chaplains

Bihar & Jharkhand

  1. Dr. Prabhu Joseph, Regional Secretary
  2. Dr. Manjula Tudu Mohulpaha, Doctors
  3. Ms. Sangeeta Manki, Nurses
  4. Mr. Edwin Hansdak, Allied Health Professionals
  5. Mr. Dinesh Murmu, Administrators Section Secretary
  6. To be elected, Chaplains

Gujarat & Rajasthan

  1. Dr. Deva Japa Ajit, Regional Secretary
  2. Dr. Inbakumar Joseph, Doctors
  3. Mr. Asish Grishbhai Christain, Nurses
  4. Mr. Nilesh Mithalal Mecwan, Allied Health Professionals
  5. Mr. Renal Kumar Y Palmer, Administrators
  6. Captain Andrew Dhayabhai Christian, Chaplains

Karnataka

  1. Ms. Leena Raj, Regional Secretary
  2. Dr. Shiela Peter, Doctors
  3. Ms. Thangam, Nurses
  4. Mr. Sumanth, Allied Health Professionals
  5. Mr. Anto Ramesh, Administrators
  6. Rev. Soundar Rajan, Chaplain

Kerala 

  1. Rev. Johnson Mathew, Regional Secretary
  2. Dr. John Abraham, Doctors
  3. Ms. Shiny Thomas, Nurses
  4. Mr. Oreth Mathai Jacob, Allied Health Professionals
  5. Mr. Aby Ittyavira, Administrators
  6. Rev. Thomas P George, Chaplains

Madhya Pradesh & Chhattisgarh

  1. Dr. Anil Henry, Regional Secretary
  2. Dr. Satyajit Jiwanmal, Doctors
  3. Ms. P. Manjari Das, Nurses League
  4. To be elected, Allied Health Professional
  5. Mr. Vikas Sonwani, Administrators
  6. To be elected, Chaplains

Maharashtra & Goa

  1. Dr. Rohini M Suryawanshi, Regional Secretary
  2. Dr. Philemon B Pawar, Doctors
  3. Ms. Shobha Pawar, Nurses
  4. Dr. Ronald N Prabhakar, Administrators
  5. Mr. Nitin Piarejee, Administrators
  6. Ps. Prabhakar Swarge, Chaplains

North East

  1. Ms. Ophelia Mary Kharmujai, Regional Secretary
  2. Dr. Nirmal K Tudu, Doctors
  3. Ms. Arambam Thadoi Chanu, Nurses
  4. Ms. Edauraile, Allied Health Professionals
  5. Mr. Issac Oommen, Administrators
  6. Pastor Thensem Singson, Chaplains

North West

  1. Mr. Samuel Johnson Dasiah, Regional Secretary
  2. Dr. Subhash S Lazarus, Doctors
  3. Ms. Premalata Prakash, Nurses
  4. Mr. Anil R Singh, Allied Health Professionals
  5. Major Gurnam Masih, Administrators
  6. Mr. Raju Abraham, Chaplains

Odisha

  1. Dr. Nibedita Pramanik, Regional Secretary
  2. Dr. Hema Prabha Mohanty, Doctors
  3. Ms. Jyotsna Mayce Dan, Nurses
  4. Mr. Saroj Kumar Sahu, Allied Health Professionals
  5. Mr. T. S. Koshla, Administrators
  6. Rev. Ashish Kumar Dukhi, Chaplains

Uttar Pradesh & Uttarakhand

  1. Dr. Arvind Deshmukh, Regional Secretary
  2. Dr. Neha Sonali Massey, Doctors
  3. Ms. Neelam Fellows, Nurses
  4. Mr. Manoj Lal, Allied Health Professionals
  5. Mr. Baranabas Massey, Administrators
  6. Rev. Samuel Richmond, Chaplains

Tamil Nadu

  1. Dr. R. Anburajan, Regional Secretary
  2. Dr. Samuel Thomas, Doctors
  3. Ms. Mercy Quila, Nurses
  4. Mr. Jeyaraj, Allied Health Professionals
  5. Mr. Edwin Rajakumar, Administrators
  6. Rev. David Paramanadam, Chaplains

West Bengal

  1. Mr. Sanjay Prasad, Regional Secretary
  2. To be elected, Doctors
  3. To be elected,Nurses
  4. To be elected,Allied Health Professionals
  5. To be elected,Administrators
  6. To be elected,Chaplains